середа, 10 грудня 2014 р.

Поема-містерія Т.Шевченка «Великий льох»

ТЕМА: Поема-містерія Т.Шевченка «Великий льох»
МЕТА:
навчальна: ознайомити учнів із значенням слова-терміна "містерія ", з особливостями композиції поеми.
виховна: сприяти вихованню у дітей патріотичних почуттів, любові до рідного краю.
Унаочнення: підручник, ілюстрації, "Кобзар" Т.Шевченка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Запитання до класу:

  • &   Коли народився Т.Г. Шевченко?
  • &   Назвіть дату викупу його з неволі?



  • &   Коли з'явилося перше видання "Кобзаря"?
  • &   Котрого року Т.Шевченко закінчив Академію мистецтв?
  • &   Перша подорож в Україну.
  • &   Друга подорож в Україну.
  • &   Коли було утворене Кирило-Мефодієвське товариство?
  • &   Чому період 1943-1945 років називають найвищим злетом Шевченкової творчості?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя:
Поема-містерія "Великий льох" написана 1845 року. Містерія (з грецької мови - таїнство) - це різновид романтичної алегорично-символічної поеми, для якої характерні поєднання фантастичного з реальним, символіка, філософічність і тяжіння до драматизації
Для композиції характерна троїстість. Поема складається з трьох частин: «Три душі», «Три ворони», «Три лірники» та епілогу «Стоїть в селі Суботові», кожна з яких має свій алегоричний зміст, символічність образів.
ІV. Робота з текстом.
Запитання до класу:
1.            Що символізує автор образами трьох душ?
2.            3а які гріхи «душі» не потрапили до раю?
3.            Що уособлюють собою «три ворони»?
4.            Образи трьох лірників.
5.            Назвіть елементи містерії у творі.
Висновок.
Саме жанр романтичної поеми-алегорії дав змогу Шевченкові об'єднати в одному творі події часів Хмельниччини, Петра І, Катерини ІІ, сучасної йому дійсності й навіть майбутнього.
Алегорія першої частини розкривається в розповіді трьох душ про несвідомі гріхи, за які вони караються. У символічних образах трьох душ виражена національна трагедія України. Три етапи з історії України, що призвели до національної руїни перша - Переяславська угода Б. Хмельницького, друга - Полтавська битва кривава трагедія Батурина; третя - царювання Катерини ІІ.
У другій частині «Три ворони» уособлюються реакційні сили України, Польщі і Росії. Три ворони вихваляються своїми злочинами. У розділі «Три лірники» зображені образи лірників - один сліпий, другий - кривий, а третій - горбатий. Вони прийшли в Суботів, де проводилися археологічні розкопки. Лірники настроєні на героїчний лад, але співу не відбулося. Волелюбну українську пісню переслідували. У розкопаному «малому льосі», замість сподіваних скарбів, знайдено кістяки і кайдани, якими були закайданені мученики за волю України. В образах лірників поет показав, як Москва робила все для того, щоб випарити в московській бані прохолодній душу України, її пісню. Але душа народу, отой «великий льох» - незнищенна, незборима невмируща.
VПідсумки  уроку. Оцінювання  відповідей  учнів.
VІ. Домашнє завдання.
Прочитати поему.
Вивчити уривок напам'ять.

За підручником (С.115 -136).

Немає коментарів:

Дописати коментар