До кожного фразеологізму знайдіть слово-відповідник, а відповіддю на кросворд буде антонім до цього слова.
Сходинки творчості
Персональний блог вчителя української мови і літератури Вітковицького НВК Боятюк Людмили Михайлівни
середа, 14 січня 2015 р.
неділя, 14 грудня 2014 р.
Формування компетентної особистості на уроках української мови та літератури
Світ, у якому ми живемо,
стає все складнішим і динамічнішим, тому інтеграція в сучасне суспільство і
знаходження свого місця в житті вимагають від кожної людини дедалі більших
зусиль і компетенцій.
Концепція мовної освіти в
Україні орієнтує на виховання національно-мовної особистості, громадянина
України, людини, яка любить українську мову як рідну і шанує як державну,
користується нею в різних сферах спілкування, дбає про належний рівень мовної
культури. Це зумовлює особливу увагу до мовленнєвого розвитку учнів, до
розвитку їхньої комунікативної компетентності.
Сучасний світ пред’являє високі вимоги до діяльності
людини, конкурентноспроможною може бути лише по-справжньому компетентна
особистість. На сучасному етапі життєві компетентності включають виховання
відповідальної особистості, здатної до саморозвитку, самостійно, незалежно
будувати свою долю, стосунки зі світом, реалізувати життєве призначення через
особистий вибір.
Запобігання отруєнь грибами, рослинами та їх насінням
Гриби людина споживає у їжу з
давніх часів. До їстівних відносяться білі гриби, красноголовці, маслюки,
опеньки, грузді та ін.
На жаль, не всі знають, які гриби
можна їсти, а які -- ні. Отруєння грибами виникають при вживанні не тільки
неїстівних, але й їстівних грибів -- при неправильній їх обробці та
консервуванні.
Отруєння грибами досить часто
закінчуються смертю.
Щоб запобігти отруєнню, необхідно
додержуватись таких правил:
середа, 10 грудня 2014 р.
АСИНДЕТОН
Методична
цінність
Гра сприяє
практичному освоєнню школярами законів побудови речень, відомостей про
сполучник та його функції в мовленні, привчає застосовувати на практиці
здобуті лінгвістичні знання, розвиває мислення й увагу, волю й цілеспрямованість,
спонукає учнів прискорювати темп виконання навчальних дій.
II. Правила гри.
Учні одержують
тексти, складені з речень, у яких пропущено сполучники (у перекладі з
давньогрецької мови «асиндетон» — безсполучниковість). Завдання гравців —
правильно і швидко відновити пропущені сполучники. Перемога дістається тому
гравцеві, який першим виконує завдання. Час гри може обмежуватися, також сама
гра може тривати до першого виконання завдання.Поема-містерія Т.Шевченка «Великий льох»
ТЕМА: Поема-містерія
Т.Шевченка «Великий льох»
МЕТА:
навчальна: ознайомити учнів із значенням слова-терміна
"містерія ", з особливостями композиції поеми.
виховна: сприяти вихованню у дітей патріотичних
почуттів, любові до рідного краю.
Унаочнення: підручник, ілюстрації, "Кобзар"
Т.Шевченка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Запитання до класу:
- & Коли народився Т.Г. Шевченко?
- & Назвіть дату викупу його з неволі?
Конспект уроку в 5 класі на тему: "Апостроф"
Мета: формувати вміння правильно писати слова з
апострофом, збагачувати словниковий запас; розвивати уважність,
спостережливість, навички правильної вимови слів з апострофом і без апострофа;
виховувати пошану до українських національних традицій. Тип уроку: урок
формування знань, умінь і навичок.
Обладнання: О. Глазова, Ю. Кузнецов «Рідна мова:
Підручник для 5 класу» (Київ, «Педагогічна преса», 2005), роздавальні картки,
ілюстрації на теми «Зима» й «Весна». Випереджувальне завдання: розіграти діалог
Зими й Весни, використавши слова з орфограмою
«Уживання апострофа».
Епіграф:
Свято Стрітення, зустрічі Зими
з Весною, — це чарівна казка
нашої старовини, дорога
поезія нашої
Батьківщини.
За
Олексою Воропаєм
Хід уроку
I. Організаційний
момент.
II. Повідомлення теми, мотивація навчальної
діяльності.
ü Слово
вчителя.
Із сивої давнини, коли сонце, втомившись
за день, лягало спати, а місяць та зорі оберігали землю від пітьми й мороку,
коли в лісах жили мавки, а в річках водилися русалки, прийшло до нас чудове
свято Стрітення — свято зустрічі Зими з Весною.
неділя, 7 грудня 2014 р.
Поради вчителю
Як відноситись до обдарованої дитини
1.
Учитель не повинен вихваляти кращого учня. Не потрібно
вирізняти обдаровану дитину за індивідуальні успіхи, краще заохотити спільні
заняття з іншими дітьми .
2.
Учителеві не варто приділяти багато уваги навчанню з
елементами змагання. Обдарована дитина частіше від інших ставатиме переможцем,
що може викликати неприязнь до неї інших учнів .
3.
Учитель не повинен робити з обдарованої дитини "вундеркінда". Недоречне акцентування на її винятковості породжує
роздратованість, ревнощі друзів, однокласників. Інша крайність - зловмисне
прилюдне приниження унікальних здібностей - звичайно, неприпустима.
Як парость виноградної лози, плекайте мову
1. Переднє слово керівника.
Мово! Пресвята Богородице мого народу! З
чорнозему, з любистку, м'яти, євшан-зілля, з
роси, з дніпровської води, від
зорі і місяця народжена.
Мово! Мудра берегине, що
не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримала
народ на небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого
духа.
Мово! Велична молитво наша у своїй
нероздільній трійці, що єси ти і Бог Любов,
і Бог Віра, і Бог
Надія! Мово, що стояла на чатах коло вівтаря нашого національного храму й не
впускала туди злого духа скверности, ганьби.
Тож висвячувала душі козацького народу спасенними
молитвами і небесним вогнем очищення, святими водами божого
річища, щоб не змалів і не перевівся нарід той. І
множила край веселий талантами, невмирущим вогнем пісень і
поповнювала душі Божим сяйвом злотисто-небесним, бо то кольори духовності й
Божого знамення.
Пливе по світу біла наша хата
На передньому плані сцени малюнок, на якому
зображений журавель над морем, вдалині берег, пам’ятник Свободи, освітлений
променями сонця.
На окремому аркуші – великими літерами епіграф до теми:
У всіх людей
одна святиня, куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм
своя пустиня,
аніж земний
в чужині рай.
Нема без
кореня рослини,
а нас
людей без Батьківщини.
М. Чернявський
І. На сцені-група дівчат в українських вишитих
сорочках. Вони співають перший куплет пісні Б. Лепкого «Чуєш, брате мій».
Чуєш,брате
мій, товаришу мій.
відлітають
сірим шнурком журавлі у вирій.
Чути: кру-кру-кру, в чужині помру,
заки-море
перелечу, крилонька зітру
Диво калинове
Ведучий 1. Кущ калини
біля материної хати... Цe не тільки окраса, а я глибокий символ, наш духовний
світ, наша спадщина. Якщо троянди й виноград, за влучним висловом Максима
Рильського, символізують красиве і
корисне, то кущ калини. увібравши обидві ознаки, опредметнює духовний потяг до
своєї землі, свого берега, своїх традицій. Хіба не про це говорить народна
поезія: калиновий міст, калинова сопілка, калиновий голос, зрештою, калинова
колиска. І тому, хто не посадив на обійсті калини,
кому вона всохла од байдужості, а ше гірше, коли викорчована
- ні йому, ні його дітям ніколи не почути найчастішої,
найніжнішої, найбентежнішої у світі пісні. Її
може подарувати лише сопілка з маминої калини.
Під супровід сопілки звучить українська
народна пісня.
Турнір «Лицарі ввічливості»
План підготовки турніру
1.
Оформити книжкову виставку «В країні
ввічливих наук»,
2.
Виготовити плакати з написом «Справжня ввічливість виявляється в доброзичливому
ставленні до людей» (Ж.-Ж. Руссо).
3.
Намалювати плакат із зображенням
середньовічного лицаря. На вістрі його списа напис: «Турнір
ввічливості».
4.
Зібрати народні прислів'я про.
ввічливість, чемність.
5.
Провести бесід в класі на тему: «Добре
слово потрібне всім».
Година спілкування «Я оцінювальне»
Мета: вчитись пізнавати свій внутрішній світ і
світ ближнього, формувати адекватну самооцінку, виховувати самоповагу і повагу
до інших.
1. Вступне
слово вихователя.
«Я»
- багато це чи мало? В дійсності кожне «Я»,
навіть, саме безпосереднє, - це не цілісність, а багатогранний світ, це
маленьке зоряне небо, хаос відчуттів думок, можливостей і вчинків.
2. Одні з нас розмірковують і аналізують свої
вчинки, довіряючи ці. часто щирі й відверті сповіді своїм щоденникам або листам,
написаним в газети і журнали. З деякими з них ми з вами ознайомимось і
висловимо свої думки.
Виховна година «Ціна слова»
Мета: Формувати основи культури спілкування, вчити
чітко висловлювати свою думку, вміти вислухати іншого.
1 учень. На що витрачає
людина більшу частину свого вільного часу? На телевізор? Читання книг?
Самодіяльність? Самоосвіту? Нині майже 70% вільного часу люди віддають
спілкуванню. Інакше кажучи, витрачають на розмови. Причому
жінки тут значно випереджують чоловіків. За даними
досліджень на телефонні розмови, наприклад, чоловіки витрачають
три - чотири хвилини, жінки в середньому дванадцять. Крім того, є
нації більш і менш балакучі. У Японії власник телефону користується йото
послугами 28000 разів на рік, італієць – 16000,
канадець - 1750. Найменш балакучий народ - англійці, кожен з них розмовляє по
телефону в середньому 531 раз в рік, у п'ятдесят разів менше за японця.
Виховна година «Світло моє, дзеркальце, скажи»
Мета: формувати правильну уяву про справжню красу
людини; розвивати естетичний смак, розумний підхід і відчуття міри у ставленні
до моди.
У
кожного вдома вісить дзеркало, в яке ми часто чи рідко, але все-таки
заглядаємо. Цікаво чому? Кажуть, що це властиво тільки дівчатам. Але
ніде правди діти, заглядають в дзеркало і хлопці. Чи не так?
В
чому ж тут секрет? Що ж такого говорить нам дзеркало?
Схема аналізу виховної роботи
1.
Стисла характеристика колективу та окремих учнів:
ü загальні відомості про учнів та їхні сім'ї;
ü суспільна та пізнавальна активність;
ü відповідальність за загальну справу;
ü самодисципліна;
ü уміння переборювати труднощі;
ü культура поведінки в школі та поза нею;
ü працьовитість;
ü повага до законів, символів держави.
2. Визначення виховних завдань, які
поставлені в минулому році (аналіз причин невиконання тих чи інших із них).
Правила для учнів
Загальні
правила поведінки учнів під час навчально-виховного процесу у загальноосвітніх
закладах України
Мітки:
Виховна робота,
На допомогу учням
Місцеположення:
Eastern Europe
Підписатися на:
Дописи (Atom)