Мета: формувати вміння правильно писати слова з
апострофом, збагачувати словниковий запас; розвивати уважність,
спостережливість, навички правильної вимови слів з апострофом і без апострофа;
виховувати пошану до українських національних традицій. Тип уроку: урок
формування знань, умінь і навичок.
Обладнання: О. Глазова, Ю. Кузнецов «Рідна мова:
Підручник для 5 класу» (Київ, «Педагогічна преса», 2005), роздавальні картки,
ілюстрації на теми «Зима» й «Весна». Випереджувальне завдання: розіграти діалог
Зими й Весни, використавши слова з орфограмою
«Уживання апострофа».
Епіграф:
Свято Стрітення, зустрічі Зими
з Весною, — це чарівна казка
нашої старовини, дорога
поезія нашої
Батьківщини.
За
Олексою Воропаєм
Хід уроку
I. Організаційний
момент.
II. Повідомлення теми, мотивація навчальної
діяльності.
ü Слово
вчителя.
Із сивої давнини, коли сонце, втомившись
за день, лягало спати, а місяць та зорі оберігали землю від пітьми й мороку,
коли в лісах жили мавки, а в річках водилися русалки, прийшло до нас чудове
свято Стрітення — свято зустрічі Зими з Весною.
Пізніше поєдналося воно із
християнським святом зустрічі праведного Симона з
немовлям Ісусом. І як чудовий сплав — залишились нам поетичні повір'я, легенди,
обряди, про які ми сьогодні й розмовлятимемо, удосконалюючи свої вміння й
навички у вимові й написанні слів з апострофом. Запису зошити теми уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
ü Вибірковий
диктант.
(За техн. опрац.
дискус. питань — метод «Прес».)
·
Виписати слова з апострофом, пояснити їх
написання правилом, усно дібрати ще кілька слів на це ж правило.
1.
Як на Стрітення півень нап'ється води з
калюжі — жди ще стужі.
2.
Морозяне й тихе надвечір'я на Стрітення
віщує теплу весну.
3.
Вітряна погода на Громицю — тривожна
ознака.
4.
На Стрітення з'являються білі хмари — на
щедрий урожай садовини.
5.
Багато снігу ще лежить на Стрітення —
духмяні будуть короваї.
6.
На Стрітення капає зі стріх — на
Лук'янів день з вуликів мед капатиме.
IV.
Формування вмінь і навичок.
ü Конструювання
слів.
(За технологією кооперативного
навчання—робота в парах.)
·
До поданих слів дібрати споріднені, які
пишемо з апострофом. Записати ці слова. Обґрунтувати вживання апострофа.
Група 1. Двір,
їхати, віра.
Група 2. Гора,
ятрити, кропива.
Група 3. Верба,
полива, трава.
ü Моделювання
словосполучень. (За техн. кооперативного навчання «Два — чотири — усі
разом».)
·
У словосполученні замінити виділене
слово іншим з орфограмою «Уживання апострофа». Утворене словосполучення
записати. Наприклад: густий дощ — рясний
дощ.
Група 1. Яблуневий аромат (п'янкий аромат), дзвінка пісня (солов'їна пісня), розпушена земля (м'яка земля).
Група 2.
Запашний хліб — духмяний хліб;
невиразні зорі — тьмяні зорі; черства
душа — кам'яна душа.
Група 3.
Темно-червоний захід сонця — багряний
захід сонця; кудлата хмарка — кучерява
хмарка; червонобоке яблуко — рум’яне
яблуко.
ü Фізкультхвилинка.
ü Вибірковий
диктант.
(За технологією кооперативного навчання
-— робота в малих групах.)
·
Виразно прочитати, виписати слова з
вивченими орфограмами, пояснити їх правопис. Підкреслити орфограми.
Група 1. Весна
прийшла так якось несподівано!
Зима
стояла міцно до пори.
Вітри
війнули з півдня. І тоді вона,
Немов
у Ворсклу, з'їхала з гори.
Ще
сніг ковтала повідь широченна,
І
рала ждав іще тужавий лан.
А
під горою вишня-наречена
Вже до
віночка міряє туман.
Ліна Костенко
Група 2. Ще
біліють скрізь сніги, ще земля, мовби дитя, подрімує в своєму сповитку, а десь
із надхмар'я скрадливо поглядає на землю сором'язлива Весна. На голові в неї
рутвяний вінок, а в руках — квіти в завиточку —
пуп'янки.
Група 3. Так хочеться
Весні теплим вітерцем на землю злинути, ав'яним різнобарв'ям її прикрасити.
Набралася сміливості — і гайда в сачок на околиці села Іде вона, а назустріч
їй Зима — старенька бабуся.
Вчитель. Чи
хотіли б ви побачити Зиму й Весну?.. А ось і вони (виходять двоє учениць, які
опрацювали випереджувальне завдання).
V. Контроль і корекція
набутих знань і вмінь.
ü Лінгвістична
гра.
(За інтеракт. техн. кооперативного навчання — робота в малих
групах.)
Вказати у діалозі Зими й
Весни слова з орфограмою «Уживання апострофа», Обґрунтувати
їх
написання, навести власні приклади на таке ж правило.
Кожна з груп
відповідає ланцюжком.
Орієнтовний зміст діалогу між Зимою і
Весною
(За інтерактивною технологією ситуативного моделювання — рольова гра)
Зима. Доброго
тобі здоров'я, дівчино-Весно. Рано ти прийшла, ой рано. Ще твоєму
царюванню час не настав.
Весна. Та
поглянь же на себе, Зимонько. Яка вже з тебе цариця з порожньою торбою?
Усе, що я напрацювала, ти з'їла й випила. Тебе всі бояться, від
холоду тремтять. А я — царівна. Куди ступаю, сонце сяє, тепло прибуває,
усе навколо оживає.
Зима. Гаразд,
Веснонько. Як відгадаєш ти мої загадки — царюватимеш на землі,
а ні — (грізно) снігом землю вкрию,
морозом усе закую.
Весна. Які
ж твої загадки? Загадуй.
Зима. Ішов
довгов’яз, у землю ув’яз, із
землі всіх повиганяв. (Дощ)
* * *
Чорномазий,
білодзьобий,
За
плугом поважно ходить,
Черв'ячків,
жучків знаходить —
Сторож
вірний, друг полів,
Перший
вісник теплих днів. (Грак)
* * *
Одне рядно сім баб
тягло. (Хмара)
VІ. Підсумок уроку.
ü Бесіда за питаннями.
1.
За якої умови після б, п, в, м,
ф апостроф не пишемо?
2.
У яких випадках після р пишемо апостроф?
3.
Після яких префіксів пишемо апостроф?
4.
У яких іменах чи прізвищах людей пишемо
апостроф?
ü Гра «Я— письменник». (За інтеракт. технологією ситуативного
моделювання — рольова гра.)
·
Зі словосполученнями, поданими в
довідці, скласти кілька зв'язних за змістом речень про весну; обґрунтувати
написання слів з орфограмою «Уживання апострофа». Довідка: рясні дощі, зелений ряст, жваві ластів'ята, лагідне
повітря, росяні трави, молоде верб'я, заквітчані сади, солов'їні пісні.
·
Скласти й записати поетичне закликання
весни за таким початком:
Скоріш,
люба весно,
До
нас прибувай...
ü Оцінювання
й мотивація навчальних досягнень.
VII.
Пояснення домашнього завдання.
1.
Опрацювати §27.
2.
Вправа №374 (письмово).
3.
Написати міні-розповідь «Що мені відомо
про свято Стрітення», використавши слова з орфограмою «Уживання апострофа» (за бажанням).
Немає коментарів:
Дописати коментар